Nāciju Premjerlīga
Nāciju Premjerlīga
Profesionālā amerikāņu futbola līga NFL nesen sarīkoja vēl vienu regulārās sezonas spēli Londonā. Visticamāk, līgas amatpersonas cer celt NFL statusu līdz Anglijas Premjerlīgai pielīdzināmam līmenim.
Lai gan nav nekādu šaubu, ka amerikāņu futbols ir ļoti populārs, ja salīdzina ar Premjerlīgu, NFL nobālē un paliek vēl jo vairāk nopakaļ, salīdzinot ar futbola pasaules mēroga popularitāti kopumā.
Īsa Premjerlīgas vēsture
Vien nedaudz vairāk kā divu desmitgažu laikā Anglijas Premjerlīga ir kļuvusi par populārāko futbola līgu pasaulē. Manchester United, Arsenal, Chelsea un Liverpool ir dominējušas līgā gandrīz kopš tās pirmsākumiem un veicinājušas ne vien līgas popularitāti, bet arī tās sporta reitingu kā skatītākajai sporta pasākumu pārraidei pasaulē (līgas spēles ir redzamas vairāk nekā 640 miljonos mājsaimniecību 212 teritorijās).
Pat piedaloties stipri dominējošām komandām, spēles ir ļoti konkurētspējīgas, tādēļ vairums pasākumu ir izpārdoti.
Kādēļ NFL saskaras ar smagu uzdevumu
NFL saskaras ar virkni šķēršļu, meklējot starptautiska mēroga fanu atzinību.
Profesionālais futbols, kā amerikāņi sauc futbolu, lēnām kļūst populārs ASV, un lielākā daļa komandu negūst peļņu, neskatoties uz to, ka šī spēle ir ceturtais populārākais sporta veids valstī, un to spēlē vairāk nekā 25 miljoni amerikāņu (daudzi amerikāņi ir sākuši spēlēt bērnu un jauniešu vecumā un turpina spēlēt amatieru līgās vai paliek uzticīgi fani).
Interesanti atzīmēt, ka ASV augstākā apmeklētība bija spēlei starp Manchester United un Real Madrid.
Var apgalvot, ka viens no galvenajiem šķēršļiem, ar ko NFL saskaras ceļā uz pasaules mēroga izaugsmi, slēpjas komandu sastāvā. Lai gan ASV neapšaubāmi ir daudzveidīga nācija, NFL komandas veido gandrīz vienīgi Amerikā dzimuši spēlētāji. Lai gan tā tas ierasts daudzos amerikāņu sporta veidos, tas apslāpē „nacionālā lepnuma” elementu, kas nāk kopā ar Anglijas Premjerlīgu, kur komandu sastāvs daudz precīzāk ataino Lielbritānijas daudzveidīgo iedzīvotāju kopumu.
Futbols skaitļos
Tās centienos paplašināt starptautisko tirgu NFL ir laidusi klajā vairākus līgas statistikas krājumus par līgas izaugsmi.
Saskaņā ar līgas apgalvojumu Lielbritānija, Ķīna un Krievija ir tās lielākie izaugsmes tirgi. Līga lepojas arī ar ievērojamu izaugsmi Austrālijā, Brazīlijā, Francijā un Japānā. Patiesībā, Indija ir viens no nedaudzajiem pasaules tirgiem, kur interese par NFL pēdējos gados ir mazinājusies.
Pat ņemot vērā iespaidīgos skaitļus, NFL ir garš ceļš ejams, lai sasniegtu Anglijas Premjerlīgas līmeni.
Nāciju Premjerlīga ir sagatavojusi interesantu interaktīvo tīmekļa vietni, kas parāda šī sporta veida popularitāti pasaulē. Vietne piebilst, ka neviens cits sporta veids nevar lepoties ar tādu daudzveidību kā Premjerlīga, norādot, ka ir iespējams redzēt „armēņu pussargu vienā komandā ar 21 gadu vecu, Briselē dzimušu beļģi, kura vecāki ir Kosovas albāņi.”
Vietne izmanto ģeogrāfiskās atrašanās vietas lietotni, lai uz kartes iezīmētu atsevišķu spēlētāju un komandu Twitter sekotājus un parādītu līgas vispasaules izplatību un popularitāti pēc valsts.
Aplūkojot rezultātus, tie šķiet pārsteidzoši. Vairumam komandu sekotāju augšgalā acīmredzami atrodas Apvienotā Karaliste, tomēr sekotāji no ārpus ES esošām valstīm aizņem vairumu top 10 vietu. Tostarp top 10 sastāvā parasti ietilpst arī ASV sekotāji.
Viena no tēmām, kas tika apspriesta Brexit balsošanas gaisotnē, bija, kā balsojums ietekmēs Premjerlīgas virzību, jo būs jārisina ar uzturēšanās noteikumiem un imigrāciju saistīti jautājumi.
Tāpat kā gandrīz visi Brexit aspekti iespējamā ietekme uz Premjerlīgu ir neskaidra. „The Guardian” nesen rakstīja, ka, iespējams, parādīsies virkne spēlētāju, kuriem 36 gadu vecumā būs grūti saglabāt vietu to pašreizējās komandās, norādot, ka neviens no viņiem neietilpst „Superzvaigžņu” kategorijā. Citi ziņojumi norāda, ka spēlētāju skaits, kuriem varētu būt grūti kvalificēties spēlei, varētu sasniegt 130 cilvēkus. Spilgti tā piemēri ir Manchester United spēlētāji Antonī Marsiāls un Dāvids de Hea.
Kāds cits Brexit aspekts, par kuru būs grūti vienoties, attiecas uz 18 gadus nesasniegušu spēlētāju pārejām. Daudzi eksperti neredz veidu, kā šo problēmu varētu atrisināt. Atkal kā piemēru izmantojot Manchester United, Adnans Januzajs un Timotijs Fosu-Mensā visticamāk neiekļūtu komandas sastāvā, kā arī Arsenal neiekļūtu Sesks Fabregass.
Kā jau minējām, Premjerlīga ir viena no vērtīgākajām sporta apvienībām pasaulē, kas nozīmē, ka virkne dažādu organizāciju un uzņēmumu ir ieinteresēti saglabāt šo status quo, nemaz nerunājot par miljoniem fanu visā pasaulē.
Kaut gan optimisma pakāpe šķiet pār Brexit un Premjerlīgu valdošais noskaņojums, futbola aģents Barijs Silkmens glezno pavisam citu ainu. Nesen viņš paziņoja, ka, ja Brexit jautājumi netiks labvēlīgi atrisināti, tad „futbols (Lielbritānijā) izzudīs piecu gadu laikā. Viss varētu izbeigties.”