Slaveni Imigranti ASV
Pēdējos gados imigrācija ir kļuvusi par vienu no visvairāk apspriestajām tēmām. Liela daļa Brexit retorikas koncentrējas uz imigrāciju, un daudzi uzskata (pamatoti vai nepamatoti), ka pat tad, ja nekas netika teikts, imigrācija bija galvenais faktors daudziem “Pamest” vēlētājiem. Pašreizējā bēgļu un Sīrijas imigrantu krīze ir aktualizējusi šo tēmu sabiedrībā.
Kaut arī, iespējams, ne tik aktuāla kā imigrācija ES, imigrācija ir kļuvusi par karstu tēmu arī ASV, ko daži uzskata par ironisku, ņemot vērā, ka ASV ir imigrantu dibināta valsts. Pašreizējā ASV prezidenta vēlēšanas ir saspīlējusi abas imigrācijas nostāju puses, un daudzi uzskata, ka kampaņa ir palielinājusi aizspriedumus, neiecietību un rasismu, apgalvojot, ka ASV kļūst aizvien ksenofobiskāka.
Paturot to prātā, mēs domājam, ka būtu interesanti apskatīt dažu slavenu imigrantu profilus ASV.
Džerijs Džangs
Džerijs Džangs (Jerry Jang) piedzima Taipei, un vēlāk astoņu gadu vecumā pārcēlās uz Sanhosē, Kaliforniju. Viņš zināja tikai vienu vārdu angliski – kurpe. Tomēr Jangam veicās labi mācībās, un 1990. g. vinš beidza Stenfordas universitāti. Dažus gadus vēlāk viņš nodibināja Yahoo – vienu no pirmajām meklētājprogrammām, vadošajiem interneta portāliem un satura sniedzējiem. Viņa tīrā peļņa tiek lēsta vairāk nekā 1 miljards ASV dolāru apmērā.
Elijs Viezels
Elijs Viezels (Elie Wiesel) piedzima Transilvānijā. Otrā Pasaules kara laikā daudzi Viezela ģimenes locekļi emigrēja uz ASV, tomēr Elija vecāki nepievienojās viņiem. Visa ģimene tika aizvesta uz Aušvicu, kur nomira viņa vecāki un māsa. Pēc kara, Viezels pārcēlās uz Franciju, kur sāka savu literāro karjeru. Viņa pirmā grāmata par holokaustu tika publicēta ASV, par ko viņš saņēma avansa maksājumu 100 ASV dolāru vērtībā. 1956. gadā viņš pārcēlās uz Ņujorku un kļuva par vadošo autoru holokausta literatūras žanrā. Viņš saņēma atzinību no daudzām universitātēm, literāriem apskatiem, ASV prezidentiem un ASV Kongresa. 1986.g. viņam tika piešķirta Nobela Miera prēmija.
Indra Noji
Indra Noji (Indra Nooyi) uzauga vidusšķiras ģimenē Madras, Indijā. 1978.gadā viņa sasniedza savu sapni iestāties ASV universitātē un tika uzņemta Jēlas universitātes Juridiskās augstskolas Vadzinību fakultātē. Lai gan Indra saņēma finansiālu atbalstu, viņa tomēr strādāja naktsmaiņas administratora darbu. Indra atceras, ka devās uz intervijām sari tērpā, jo viņai nebija naudas priekš drēbēm. Pēc universitātes beigšanas, viņa devās strādāt Boston Consulting Group un 1994. g. pievienojās PepsiCo. Pašlaik būdama galvenā izpilddirektore, Noji ir spēlējusi nozīmīgu lomu Pepsi zīmola pārveidošanā, padarot to par otro lielāko pārtikas un dzērienu uzņēmumu pasaulē.
Džīns Simons
Viens no grupas KISS dibinātājiem, basģitārists Džīns Simons (Gene Simmons) piedzima Izraēlā kā Kaims Vitzs (Chaim Witz). Viņa māte atveda viņu uz ASV, kad viņam bija astoņi gadi. Pārējā ģimene palika Izraēlā. Simons ir teicis, ka viņa ģimene bija ļoti nabadzīga Izraēlā un tik tikko spēja izdzīvot. Pusaudža gados viņam sāka interesēt mūzika. Grupa KISS kļuva neticami populāra un ir saņēmusi daudz zelta ierakstu balvas. Savukārt Simons ir pazīstams kā vērīgs uzņēmējs – KISS zīmols un mūzika, kā arī TV karjera un citi projekti ir padarijuši viņu ļoti bagātu.
Šarlīze Terona
Terona piedzima Dienvidāfrikā 1975. gadā. Pusaudžu gados viņa uzsāka modeles karjeru Milānā un Ņujorkā, un pēcāk pārcēlās uz dzīvi Losandželosā, lai kļūtu par aktrisi. Terona ieguva Kinoakadēmijas balvu par viņas lomu filmā „Monster”, un ir izrādījusi gatavību spēlēt dažādas lomas, sākot no komēdijām, drāmām, komiksu pielāgojumiem, līdz viņas nesenajai lomai Mad Max rimeikā. Viņa regulāri parādās presē un televīzijas reklāmās.
Madlēna Olbraita
Madlēna Olbraita (Madeleine Albright) piedzima Čehoslovākijā 1937.gadā un emigrēja uz ASV 1948. gadā. Viņa ir beigusi Veslejas koledžu un Kolumbijas universitāti. Viņas inteliģence un problēmu risināšanas spējas ļāva viņai kļūt par pirmo sievieti ASV Valsts sekretāra amatā. Pēc aiziešanas no valdības darba viņa nodibināja globālās stratēģijas konsultāciju firmu Albright Group.
Fredijs Adu
Adu piedzima Ganā un ieradās ASV, kad viņam bija 9 gadi pēc tam, kad viņa māte saņēma vīzu Diversitātes imigrācijas vīzu programmas ietvaros, kas pazīstama kā zaļās kartes loterija, kur pastāvīgā iedzīvotāja statuss tiek piešķirts kandidātiem pēc nejaušības principa. Ģimene apmetās uz dzīvi Merijlendā. Adu prasme futbola laukumā tika ātri pamanīta, un 14 gadu vecumā viņš noslēdza līgumu ar Major League Soccer, bet vēlāk devās spēlēt DC United komandā. Pašlaik viņš spēlē Tampa Bay komandā. Kas attiecas uz viņa daudzajām zīmolu pārstāvniecībām, Adu nesen noslēdza vērienīgu līgumu ar Nike.
Džons Muirs
ASV nacionālo parku sistēma šogad svin savu 100 gadu jubileju. Galvenais atbildīgais par šo parku izveidi, kas ietver dažus no ikoniskajiem amerikāņu dabas parkiem, bija Skotijā dzimušais Džons Muirs (John Muir). 1838. g. Muirs ar savu ģimeni emigrēja uz Viskonsinu. Muiru sāka interesēt daba, un kopā ar savu brāli viņš devās stundām ilgās lauku izpētes ekskursijās. Viņa raksti un pētījumi par cilvēka ietekmi uz dabisko vidi rezultējās Sierra Club dibināšanā, kas ir nozīmīga vides aizsardzības interešu grupa.
Džonija Mičela
Džonija Mičela (Joni Mitchell) piedzima Kanādā, bet pārcēlās uz Kaliforniju, kad viņai bija pāri 20 gadi. Vairāki slaveni dziedātāji iedziedāja viņas rakstītās dziesmas, un Mičela izdeva savu pirmo albumu 1968. gadā. Mičelas unikālais vokālais stils, neparastā noskaņošanas metode un dziesmu rakstīšana ir ietekmējusi vairāku paaudžu dziedātājus un dziesmu autorus, kā arī padarīja viņu par vienu no visu laiku ietekmīgākajiem mūziķiem. Viņas albums Blue ierindojas 30. vietā Rolling Stone Top 500 visu laiku albumu sarakstā.
Hakīms Oladžuvons
Hakīms Oladžuvons (Hakeem Olajuwon), iespējams, ir visslavenākais kontinentālās Āfrikas sportists, kas sacenšas ASV. Viņš ir dzimis Nigērijā 1963. gadā. Kad viņam bija 15 gadi, Oladžuvons sasniedza 210 cm garumu, un sāka spēlēt Nigērijas nacionālajā izlasē. 1981. gadā viņš uzsāka studijas Hjūstonas universitātē un bija zvaigžņu spēlētājs skolas basketbola komandā. Pēc universitātes beigšanas viņš spēlēja Hjūstonas Rockets komandā, kur viņu atzina par līgas vērtīgāko spēlētāju, kā arī izvirzīja savu komandu divos NBA čempionātos. 1993. g. viņš kļuva par ASV pilsoni. Hakīms pārstāja spēlēt basketbolu 2002. gadā.