Bloga sākumlapa
Dzīve ārzemēs
Padomi dzīvošanai ārzemēs

Unikālas Halovīna tradīcijas pasaulē

5 Lasīšanas laiks minūtēs
Calculator placeholder

Sūtīt no

Populārs

All countries

Valūtas maiņas kurss

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Pārskaitījuma maksa

Bezmaksas – – – 0.99 0.99 USD

Saņēmējs saņem

Populārs

All countries

Lūdzu, mainiet valūtu vai saņēmēja informāciju.

Pārskaitījumi no Turcijas šodien ir apturēti. Bet neuztraucieties, tie tiks atjaunoti nākamajā darbdienā.

Jūs cenšaties sasniegt augstu mērķi! Iesācējiem ieteiktu mēģināt ar mazāku summu.

Lūdzu, mainiet valūtu vai saņēmēja informāciju.

Lesakām mēģināt nosūtīt naudu uz citu valsti.

Sakarā ar regulējumu, šobrīd mēs nevaram nosūtīt naudu uz šo valsti. Mēs jūs informēsim, ja situācija mainīsies.

Lesakām mēģināt nosūtīt naudu uz citu valsti.

Šī summa ir nedaudz pārāk maza mums. Mēģiniet pievienot vēl nedaudz.

Hmm, kaut kas nav kārtībā. Mēģiniet citu summu vai atjaunojiet šo lapu.

Piegādāts 30 minūšu laikā

31. oktobris jau gandrīz klāt. Dažviet pasaulē šī ir parasta diena, bet citās tā ir svētku un piemiņas diena.

Gaidot šos unikālos svētkus, mēs apskatīsim dažas vienreizējas tradīcijas, ko ievēro dažādās pasaules valstīs:

ASV

Halovīns Amerikā ir attīstījies no salīdzinoši vienkāršiem svētkiem, kuros bērni, ģērbušies maskās, klauvē pie kaimiņu durvīm, prašņājot našķus, par milzīgu ballīšu svētkiem.

Mūsdienās mājas tiek izgreznotas spokainos, biedējošos un pārdabiskos motīvos, veikalu plaukti ir pilni ar Halovīna dekorācijām, pamestās noliktavās, dzirnavās un kautuvēs tiek ierīkoti “rēgu nami”, bet kostīmu veikali parādās kā sēnes pēc lietus. Nacionālā mazumtirdzniecības federācija paredz, ka Halovīna tēriņi ASV šogad sasniegs 9,1 miljardu ASV dolāru — tas ir jauns rekords!

Lietuva

Ne visi Lietuvā ir sajūsmā par Visu svēto dienas priekšvakara troksni un svinēšanu.

Jaunāki cilvēki priecājas par iespēju uzvilkt iecienītākās filmas, grāmatas vai TV programmas varoņa kostīmu, savukārt tirgotājiem tā ir izdevība palielināt pārdošanas apjomus un peļņu. Šī Halovīna atzīmēšanas tendence Lietuvā ir salīdzinoši nesena, aizstājot kapu apmeklēšanas tradīcijas un svecīšu iedegšanu, pieminot aizgājušos draugus un tuviniekus.

Vecāka gadagājuma lietuvieši kopumā nav pašreizējo tendenču piekritēji. Viņi, šķiet, dod priekšroku klusām pārdomām un mieram, kas tradicionāli iezīmēja Visu svēto dienas priekšvakaru, Visu svēto dienu un Visu dvēseļu dienu.

Meksika

Meksikā divu dienu ilgās Mirušo dienas svinības sākas 31. oktobrī, pusnaktī. Leģenda vēsta, ka 31. oktobra pusnaktī paveras debesu vārti, ļaujot bērnu dvēselēm 1. novembrī uz veselu diennakti no jauna pulcēties ģimenes lokā, bet pieaugušo dvēseles var atgriezties 2. novembrī.

Mājokļos tiek izveidoti altāri, uz kuriem novieto augļus, ūdeni, kakao un īpašu maizi. Ģimenes laukā atstāj konfektes un rotaļlietas bērnu dvēselēm, bet pieaugušo dvēselēm laukā tiek atstātas ar meskalu pildītas šotu glāzītes un cigaretes.

Rumānija

Pareizticīgo un katoļticīgo baznīcas Rumānijā mudina neiesaistīties Halovīna svinībās, bet tā vietā aicina draudzes locekļus piedalīties īpašās reliģiskās ceremonijās 1. novembrī, proti, “Mirušo dienā”. Vairāki reliģiski un nacionāli noskaņoti grupējumi ir pieprasījuši aizliegt atsevišķas Halovīna tradīcijas, tostarp kostīmu vilkšanu un dekorācijas skolās.

Halovīna svinēšana ir ļoti populāra bāros un naktsklubos. Drakulas “mājas” Transilvānijā ir tūristu iecienīts galamērķis Halovīna laikā, ko intensīvi reklamē arī Rumānijas tūrisma aģentūras. Vienas no vislielākajām Halovīna ballītēm notiek Sighisoarā, citadelē, ko uzskata par vietu, kur dzimis Vlads “Caurdūrējs” — daudzi apgalvo, ka viņš ir iedvesmas avots stāstam par Drakulu.

AK

Lielākā daļa vēsturnieku min senos ķeltu svētkus Sāvinu (Samhain) — ķeltu Jaungadu — kā Halovīna pirmsākumus. Patiesībā Lielbritānijā ir aizsākušās daudzas mūsdienu svētku tradīcijas.

Pirmā rakstiskā atsauce uz Halovīnu atrodama 16. gadsimtā, bet 18. gadsimta dzejoļos ir aprakstītas tādas tradīcijas kā praktisku joku izspēlēšana un dažādu masku vilkšana.

Angļu bērni izgreba lielas bietes “briesmonīšu” veidolā, un tad ar tiem rokās devās ielās, klauvējot pie apkārtnes māju durvīm un diedelējot naudu. Tiek uzskatīts, ka izjokošanas vai našķu (trick or treat) tradīcija radās no “dvēseļu” kūciņu cepšanas Visu dvēseļu dienas priekšvakarā. Ēdot kūciņas, tika ieturēts klusuma brīdis, un iededzināja svecītes, kas palīdz aizgājušo dvēselēm atrast ceļu uz savām pasaulīgajām mājām, lai paviesotos.

Mūsdienās AK vairāk dominē svinēšana atbilstoši Halovīna tradīcijām amerikāņu garā, piemēram, masku balles, bērni dodas ielās un klauvē pie durvīm, pieprasot našķus vai izjokojot, kā arī skaļas ballītes bāros un klubos.

Vislielākais Halovīna festivāls AK un, iespējams, visā Eiropā notiek Londonderijā. Foilas krastu karnevālā var izbaudīt interaktīvas rēgu mājas, greznus gājienus un virkni citu svinēšanas iespēju.

Polija

Kopš komunisma sagrāves 1989. gadā rietumnieciska stila Halovīna svinības ir kļuvušas arvien populārākas jauniešu vidū Polijā.

Poļi tradicionāli atzīmē Visu dvēseļu dienu 1. un 2. novembrī. Šī tradīcija ietver aizgājušo ģimenes locekļu kapu apmeklējumu 1. novembrī, kā arī nereti aizgājējiem tiek nolikti ziedi, iedegtas svecītes un skaitītas lūgšanas. 2. novembrī notiek rekviēma mise, pieminot mirušo dvēseles.

Vācija

Arī Vācijā Halovīna svinēšana ir salīdzinoši nesena parādība. Lai gan “izjokošanas vai našķu” tradīcija vietumis parādījās jau Aukstā kara laikā, plašu popularitāti tā iemantoja vien deviņdesmitajos gados.

Halovīnu svin bērni, kas apstaigā kaimiņus, pieprasot našķus vai piedraudot ar izjokošanu, kā arī pieaugušie, kuri dodas uz maskarādēm klubos vai svin mājas ballītēs. Kopumā vācieši Halovīna svinībām un atribūtiem tērē aptuveni 200 miljonus eiro.

Šveice

Halovīna popularitāte pieaug lielākajā daļā Eiropas valstu, kur šie svētki ir salīdzinoši nesena parādība. Šveice ir vērā ņemams izņēmums. Halovīns sāka gūt ievērību Šveicē aptuveni 1999. gadā, taču kopš tā laika tā popularitāte jau sākusi sarukt. Visbiežāk Halovīnu svin jauni pieaugušie — parasti kādā ballītē.

Papildus rakstu publicēšanai, kas palīdz lasītājiem ietaupīt laiku un līdzekļus, pārvācoties uz ārzemēm, TransferGo blogā publicējam rakstus, kuru mērķis ir izklaidēt un ieplānot izraušanos no ikdienas. Šis raksts par Halovīnu ir jaunākais šajā kategorijā, bet turiet acis vaļā, jo drīz publicēsim arī citus tamlīdzīgus ierakstus.

Par autoru

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Ielūgt draugus uz TransferGo, nopelniet 20€